Kuvakertomus Hietasalosta

Suunnistusretkemme onnistui hienosti aurinkoisessa säässä. Suunnistajia
saatiin kuljetettua saareen yli 100. Kiitos kaikille osallistujille, erityisesti
ensimmäistä kertaa mukana olleille. Toivottavasti tapaamme uudelleen mukavan harrastuksen parissa.

Kuopion Suunnistajien puolesta
Markku Riihinen
 

Kuvia (Markku Riihinen)
 

1. Jässi saapuu Hietasaloon mukanaan Sporttileiriläiset. Laiturilla  vieraita oli vastaanottamassa aikaisemmin saapuneita kuosulaisia.

2. Lähtöpaikalla oli välillä ruuhkaa, mutta kaikki sujui lopulta hyvässä järjestyksessä. Sirpa Suhonen antaa neuvoja rastireittiläisille.

3. Tapahtumaa seurasi myös Yleisradion uutistoimittaja Jukka Eskanen, joka välittää tunnelmia rastilta. Lari Jetsosen puhinaa kuultiin seuraavana päivänä Radio Savosta.

4. Rastireitillä oli vipinää. Radan kiersi yksin tai ryhmässä yli 30 lasta.

5. Paavo Pendikainen ja Tuukka Peiponen leimasivat lähes yhtäaikaa viimeisellä rastilla.

6. Anniina Riihinen pinnistää viimeiseen nousuun ennen maalia.

7. Jukka Peltonen ja Aleksi Peiponen rynnistävät viimeiseltä rastilta. Tämä kuva välitti Hietasalon tunnelmia myös seuraavan päivän Savon Sanomissa.

8. Sporttileirin punaisia paitoja vilkahteli paljon suunnistusradoilla.

9. Anton Pendikaisen tyylinäyte nopeasta leimauksesta ja juoksuun lähdöstä.

10. Seija ja Sanni Nelimarkalla riitti keskusteltavaa reitinvalinnoista.

11. Kilpailun jälkeen oli aikaa nauttia auringosta. Etualalla Sporttileirin ohjaajana toiminut Anette Hall, oikealla Suvi Hyvönen ja Timo Suhonen myyvät juomista ja syömistä.

12. Hikisen kisan jälkeen tarjolla oli pesupaikka +22? vedessä. Hietasalon laiturissa kävi illan aikana useita risteilyaluksia.

13. Kaikki kiva loppuu liian aikaisin. Laivaan mentiin hyvässä järjestyksessä, Sirpa Suhonen on tarkkana, että ketään ei jää saareen yöksi.

14. Jässi-laiva kuljetti retkeläiset turvallisesti kotisatamaan kauniissa auringonlaskussa. Tunnin kuluttua alkoi tämän kesän kovin ukkosmyrsky ja vesisade.
 


Päivitetty 14.6.2002 / Timo K.