Vroni König-Salmi ensimmäinen rastien ulkomainen mestari
Sveitsiläinen hyödynsi SM-kisojen uutta osanottosääntöä

KUOPIO-Turussa asuvasta Vroni König-Salmesta tuli eilen ensimmäinen ulkomaalainen, joka on voittanut suunnistuksen Suomen mestaruuden.
   Sveitsiläinen König-Salmi, maailmanmestari Janne Salmen vaimo, hyödynsi täydellisesti heti ensimmäisen tilaisuutensa SM-kisoissa viemällä normaalimatkan mestaruuden. Suunnistusliitto on muuttanut SM-kisojen osanotto-oikeutta koskevia sääntöjään niin, että tänä vuonna suomalaista seuraa edustavat ulkomaalaiset voivat ensi kertaa osallistua SM-kisoihin.

Aviomies
epäonnistui

    Janne Salmi tavoitteli Kuopiosta ensimmäistä normaalimatkan mestaruuttaan. Hän epäonnistui aikeissaan (11:s), mutta onneksi rouva hoiti arvostetuimman SM-tittelin perheeseen.
   Kuopiossa tehtiin myös toisella tavalla historiaa. Tuskin koskaan ennen mestaruuksista on kamppailtu niin lähellä ison kaupungin keskustaa. Isäntäseura Kuopion Suunnistajat oli valinnut loppukilpailuun rankan ja mäkisen maaston Neulaniemestä, joka sijaitsee linnuntietä vain muutaman kilometrin päässä Kuopion torilta.
   König-Salmi nousi yltyvässä sateessa mestaruuteen vasta 8,4 km:n radan viimeisillä kilometreillä, jolloin hän ohitti kartanvaihdossa (n. 6 km) johtaneen Annika Viilon. Maalissa eroa oli tasan puoli minuuttia. Näin parhaimmillaan MM-hopealle yltänyt Viilo on yhä ilman naisten sarjan Suomen mestaruutta.
   Muut Suomen maajoukkuenaiset jäivät äitiyslomalta vakuuttavasti edustustehtäviin palanneesta Viilosta vähintään kahden minuutin päähän. Pronssille juoksi Kirsi Tiira.
   "Suunnistin aika hiljaa, koska kuntoni ei ole tällä hetkellä ihan paras mahdollinen. Tiesin, mitä teen, ja hyvin meni. Maasto ei ollutkaan niin vaikea kuin perjantain harjoituslenkin perusteella luulin", König-Salmi kertoi sujuvasti suomeksi.
   König-Salmi puhuu suomea hämmästyttävän hyvin siihen nähden, että hän on asunut Suomessa vasta puolitoista vuotta.
   König-Salmi näyttääkin olevan esimerkki siitä, että suomen kielen opettelu on ennen muuta kiinni asenteesta ja motivaatiosta. König-Salmen kielitaidosta voisi ottaa mallia vaikkapa kolme vuotta Suomessa asunut kymmenottelija Eduard Hämäläinen, joka ei ole pahemmin vaivautunut opettelemaan täkäläistä kieltä. König-Salmi sanoi arvostavansa Suomen mestaruuden korkealle.
   "En vielä oikein usko tätä todeksi. Minulla on yksi Sveitsin mestaruus, mutta motivaatiota lähteä sikäläisiin mestaruuskisoihin ei ole riittävästi. Siellä on minun lisäkseni vain kaksi naista, jotka voivat voittaa", König-Salmi sanoi viitaten alppimaan suunnistustasoon.
   König-Salmi, 29, voitti aikoinaan kahdesti nuorten maailmanmestaruuden. Aikuisten MM-kisoissa hän ollut parhaimmillaan normaalimatkalla viides (1995) ja pikamatkalla seitsemäs (1997). Viime vuonna Norjan MM-kisoissa hän juoksi viestipronssia saavuttaneessa Sveitsin joukkueessa.
   Huippusuunnistuksen vaatiman harjoittelun lomassa König-Salmi opiskelee suomea Turun yliopistossa ja opettaa muutaman tunnin viikossa anatomiaa ja fysiologiaa terveydenhuolto-oppilaitoksessa. Opetus tapahtuu saksaksi. Koulutukseltaan hän on peruskoulun opettaja.
   König-Salmen tytär Selina on tokaluokkalainen. "Hänellä ei ole enää mitään ongelmia kielen kanssa. Hän aina korjaa minun suomeani", König-Salmi naureskeli.
   König-Salmella ei ole toistaiseksi suunnitelmia anoa Suomen kansalaisuutta. "Olen syntynyt Uudessa-Seelannissa, joten minulla on jo kaksi passia. Tietysti Suomen kansalaisena saisin EU-passin", hän pohti. 


Maanantaina 24. elokuuta 1998
JUSSI-PEKKA REPONEN / Helsingin Sanomat